• Alibey Mah. Kızkapan sokak İpek İş merkezi Kat:4 D10 Silivri / İSTANBUL
  • 0 212 986 08 22

Cinsel Hastalıklar

Tanı ve Tedavi Merkezi

Uzman Kadro

Deneyimli Doktor ve Personel

Laboratuvar Testleri

Hızlı ve Güvenilir Sonuç

0 212 986 08 22

Sigil ( Kondilom )

genital siğil

HPV virüsü nedeni ile genital bölge cildinde ya da mukozasında, beyaz gri renkte meydana gelen kuru kabarcıklara genital sigil denir. Genital sigilin tıbbi terminolojideki karşılığı kondilomdur.Genital sigil toplumda çok yaygın gözlenen, çoğunlukla cinsel yolla, nadiren de cinsel olmayan yollarla bulaşan bir hastalıktır. HPV virüsünün genital sigile sebep olan 40 farklı tipi vardır. Genital sigil Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 6 milyon kişiye bulaşmakta ve ciddi bir toplum sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.


Genital Sigil

Genital sigiller HPV virüsü vücuda girdikten genellikte 3-4 ay sonra ortaya çıkarlar. HPV virüsünün kuluçka süresi 2 hafta - 2 yıl arasında değişmektedir. HPV virüsü kuluçka dönemini geçirdikten sonra ilk belirtisi kadınlarda vajina çevresinde, erkeklerde penis ve çevresinde meydana gelen sigillerdir.

HPV travmaya maruz kalan ciltten bulaştığı için genital sigiller özellikle ilişki esnasında sürtünmeye daha çok maruz kalan bölgelerde bulunma eğilimindedir. Bu bölge kadınlarda vajina girişi ile makat arasındaki bölge, erkeklerde penis başı, sünnet derisi ve penis köküdür.

Genital sigiller mukozal yüzeylerde (vajina ve çevresi, penis idrar yolunun içi gibi) eldiven parmakları benzeri şeklinde etraf doku ile benzer renkte sigiller olarak da karşımıza çıkabilirler. Bazı vakalarda sigiller ülseratif ve karnabahar görünümlü lezyonlar şeklinde yavaş gelişim göstererek etraf dokuya yayılabilir.

Genital sigiller genellikle ağrısız, kaşıntıya sebep olan, koparılırsa ya da jiletle kesilirse kanayan yapıdadır. Çoğalmaya meyilli olabileceği gibi bazen yıllarca aynı boyutta da kalabilir. HPV genital bölgede diğer klinik görüntüsü ise papillomlardır. Bölgedeki renk pigmentlerine olan etkisi ile beyaz veya kırmızı olabilirler. Yavaş büyüyen bu lezyonlar genellikle koyu renkli olup bazen saplı olabilmektedirler.

Genital sigillerin nasıl bir seyir izleyeceği kişinin bağışıklık yanıtına ve virüsün tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yüksek riskli HPV tipleri düz genital sigillere yol açabileceği gibi genital sigil olmaksızın da HPV enfeksiyonu gelişmiş olabilir. Burada HPV virüsü rahim ağzı hücrelerine yerleşerek gizli kalabilir, uzun yıllar içerisinde serviks kanserine (rahim ağzı kanseri) sebep olabilmektedir.

Genital sigil bazen molluscum contagiosum ile karışabilir. Alınacak HPV DNA testi ile lezyonun genital sigil olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Genital sigil tanısı konduktan sonra hiç vakit kaybetmeden tedavi aşamasına geçilmelidir. Genital sigil tedavide birçok yöntem mevcuttur. Yöntemlerin ortak özelliği sigili tahrip etmek üzerinedir. Sigili ve aynı zamanda bazal membranı yeterince tahrip etmek ilk önceliğimiz olmalıdır. Tahribatı yaparken aynı zamanda ciltte iz (skar) bırakmadan iyileşmesi sağlanmalı ve hastaya fazla ağrı hissettirmemelidir. Bütün bu şartları sağlayan tedavi seçeneği lazerdir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile genital sigil tedavisi etkinliği kanıtlanmış, ağrı, nüks ve iz bırakma ihtimali düşük olan en etkili tedavi seçeneğidir.


Silivride bulunan Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tedavi Merkezimizde Lazer ile hpv tedavisi, genital sigil yakma operasyonları yapılmaktadır.

Lazer ile Genital sigil yakma konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için
0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
HPV Aşısı
HPV Aşısı

HPV aşıları koruyucu özellikte olup rekombinant teknoloji ile üretilmektedir. Ülkemizde iki çeşit HPV aşısı mevcuttur.

Sayfaya Git